„Egyszerűen lila fény és valami zümmögés:”

Az ötös számú vágóhíd kapcsán ez az elképzelés tovább alakítható, amennyiben feltételezzük, hogy ha az E=mc2 egyenletben megjelenő E energia az anyag minden konfigurációs lehetőségét magába foglalja, akkor, bár nem valószínű, mégis elképzelhető, hogy az energia más időpillanatokként való konfigurálódásának vonatkozásai valamilyen módon általunk is megismerhetőek. 1 Az elképzelés tehát, miszerint Pilgrim időben való utazásai nem feltétlenül tekintendőek természetfeletti elemeknek, nem mond szükségszerűen ellent a modern természettudomány eredményeinek. Ezt alapul véve pedig elmondható, hogy Billy Pilgrim nem természetfeletti vagy mágikus úton szerezte tudását saját halála idejét illetően, mint ahogy jellemzően a chanson de geste-ek hőseiben sem varázslat érleli meg a haláluk eljövetelében való bizonyosságot.

 

A halálra való felkészülés rituáléjának a korai középkorban további fontos elemei az élet végének elérkezése felett érzett bánat kifejezése a szeretett dolgokról és lényekről való rövid megemlékezés formájában, a haldoklót körülvevő világnak való megbocsátás, illetve a bűnbánó és könyörgő imádság. Az ötös számú vágóhíd tartalmaz olyan elemeket, amelyek akár a halálra készülés e fázisainak is megfeleltethetőek.

 

Az első fázis, a haldokló számára kedves dolgokra való emlékezés aktusa úgy is felfogható, mintha a romance-ok hősei megfogadták volna az egyetlen tanácsot, amit a tralfamadoriak (elmondásuk szerint) az embereknek adhatnak: „ne vegyenek tudomást a zord időkről, és fordítsák figyelmüket a kellemes pillanatokra.” 2 Billy Pilgrim élete egyik pillanatából a másikba kerül, és mivel megbékélt életével és halálával, megteheti, hogy csak a kellemes pillanatokra koncentráljon, amikor „semmi se fáj.” 3

 

A következő fázis a megbocsátás. Ariès előadásában a megbocsátási rítus példájaként Oliver és Roland esetét említi. 4 A megvakított Oliver megsebezte az hozzá érkező Roland-t, mivel nem láthatta, ki közelít felé. Amikor Roland hangját meghallja, akkor érti meg, mit tett, és társa megbocsátását kéri, amit természetesen meg is kap Roland-tól: „Jol vos parduins ici e devant Deu.” 5 Megbocsátok neked itt és Isten színe előtt. Vonnegut regényének egyetlen mondata lehetne a megbocsátás fázisának tökéletes illusztrációja, mégpedig az imént félig már idézett sírfelirat-javaslat, a „MINDEN GYÖNYÖRŰ VOLT, ÉS SEMMI SE FÁJ”. 6 Tekintve, hogy Pilgrim (és a szerző) sírfeliratnak ajánlja ezt a mondatot, az egész emberi életre való visszatekintést és az azzal való megbékélést hallhatjuk ki belőle. Pilgrim ezzel a mondattal gyakorlatilag az egész világnak, az egész életének, saját magának és mindenki másnak is megbocsát mindent. Megbékél a háborúk borzalmaival és az általuk okozott szenvedéssel, házassága középszerűségével és felesége halálával, lánya vele szemben tanúsított viselkedésével, élettel és halállal.

 

A harmadik fázis, a bűnbánó és könyörgő ima annyiban problematikus Az ötös számú vágóhídban, hogy – ellentétben a chanson de geste-ek nagy részével – Vonnegut regényének isten- és vallásképe sok szempontból túlságosan is kiábrándult ahhoz, hogy helye legyen benne a középkori kereszténység bűnbánatának. Maga a bűnbánat intézménye is több helyen megkérdőjeleződik, elég csak Ira C. Eaker nyugalmazott altábornagy szavait említeni példaként:

 

„Nehezen tudom megérteni azokat […] akik a megölt ellenséges polgári személyek miatt siránkoznak, de egyetlen könnycseppet sem ejtettek a mi hős harcosainkért…” 7

 

Szavai alapján Ira C. Eaker a legcsekélyebb bűntudatot sem érzi azért, hogy a szövetségesek teljesen értelmetlenül lemészároltak körülbelül 135 ezer fegyvertelen civilt és elpusztították Európa egyik legszebb városát. 8 Ebben a közegben a bűnbánat nem bevett gyakorlat. Az egyetlen ima a regényben egy kérés:

 

 

„ISTEN, ADJ NEKEM DERŰT ÉS NYUGALMAT,

HOGY TUDOMÁSUL VEGYEM MINDAZT,

AMIN ÚGYSEM VÁLTOZTATHATOK,

BÁTORSÁGOT, HOGY VÁLTOZTASSAK AZON,

AMINEK A MEGVÁLTOZTATÁSÁRA KÉPES VAGYOK,

ÉS BÖLCSESSÉGET, HOGY MINDIG MEGMONDHASSAM,

MI A KÜLÖNBSÉG A KETTŐ KÖZÖTT.” 9

 

 

Ez az ima, pontosabban az imába foglalt kérés teljesülése az, ami Pilgrim élettel és halállal való látszólagos 10 megbékélését eredményezi.

 

Lábjegyzet:

  1. Nadeau, 127. o.
  2. Az ötös számú vágóhíd, 101. o.
  3. Az ötös számú vágóhíd, 104. o.
  4. Ariès, 9. o.
  5. La Chanson de Roland, CXLIX, 2008. sor.
  6. Az ötös számú vágóhíd, 104. o.
  7. Az ötös számú vágóhíd, 157. o.
  8. Különös egybeesés, hogy a bűnbánat hiányát képviselő Ira Clarence Eaker altábornagy első keresztneve, az Ira, a „harag” és „düh” latin megfelelője…
  9. Az ötös számú vágóhíd, 56. o.
  10. Mert természetesen Billy világnézete nem valódi megbékélés, sokkal inkább tekinthető menekülésnek.