Mondolatok olvasgatásra, kiváltképp a Dunánál 2000 író- és költőverseny résztvevőinek:
"…a vers tulajdonképpeni létrehozását nem akarat és a meggondolás végzi, hanem a poéta szellemi automatizmusa." (Weöres Sándor, Egybegyűjtött írások I., Bp., 1970, Magvető, 241.)
Kommentár: Automatikus írás című versét mégsem automatizmus, hanem meghökkentő szókapcsolatok megkomponáltsága jellemzi! Lásd: "Főnévfürt füttyöget asztalszékbádogos gyufaharisnyán."
A költői szöveg a félrevezetések sorozatával éri el, hogy olvasója "az igazi riginalitás jelenében" érezze magát – írja Mechel Riffaterre (Semiotics of Poetry, Indiana UP., 1978., 13.)
Kommentár: Igazi originalitás? Ráébredni arra, hogy a nyelv: eszköz, mely sajátos eszközeivel, kategóriáival és fogalomkapcsolataival szemléletmódunk határait lép át? (Elindulni a nyelvben egy idegen világ felé, üdvözl légy, vándor.)
Az irodalom "szintaxis által érthetővé tett ritmus" – állítja Julia Kristeva (Revolution of Poetic Language, NY., Columbia UP., 1984, 30.)
Kommentár: a ritmus (ami nyelvileg tagolatlan, csak lüktetés, csak sodrás) e szerint megelőzi a nyelvet; másként fogalmazva: az irodalom nyelv előtti állapotában is "van"??? Hm.
"…a mesterség (artifice) a poétika alapja." (Charles Bernstein, Panoptical Artifice, Open Letter, 1987, (VI.), 9 (Fall), 9.)
Kommentár: jó lenne a versírást komolyan tanítani; mennyi jó olvasót nyernénk!
"Egy műalkotás, ez a befejezett, tökéletesen kalibrált szervezetének tökéletességébe zárt forma (…) nyitott: ezernyi – megismételhetetlen egyediségét érintetlenül hagyó, ám egymástól eltérő – értelmezés lehetősége." (Umberto Eco: A nyitott mű, Európa, Bp., 1998, 74.)
Kommentár: Milyen riasztó a műalkotás tökéletessége! Üveggolyó, melyről lesiklik a tekintet; mennyi panasz, mennyi kesergés; érthetetlen, kiáltják, érthetetlen! Mégis, mennyi mindent észrevesz a kószáló, eltévedő tekintet is… "A távolságot, mint üveggolyót, megkapod…"
".. a legfontosabb azonban az értelemátvitelben való ügyeség. Ez az egy tudniillik, amit nem lehet mástól megtanulni, s ami a rátermettség jele, mert jó értelemátvitelt alkotni annyi, mint látni a hasonlóságot." (Arisztotelész: Poétika (A költői nyelv erényei), 59a4-8.)
Kommentár: A poétika talán legmeglepőbb mondata. Arisztotelész időnként kilép fogalmai közül; de legáltalánosabb érvénnyel illeszti a tragikus művészet szerkezetébe – a világot…
Jó lenne, ha ezt folytatnád, tetszik. Érdekes, ahogy a kommentárok összekötik az idézetek közti távolságot.
Kommentár: üveggolyó
Kösz a bíztatást, majd igyekszem; csak lenne időm átgondolni, hogy mi “az igazán fontos”. Füst Milán Hábi Szádiját ismered?
Sajnos nem ismerem, de van egy listám, amin szerepel. Temesi Ferenc tartott Szegeden egy kurzust (én akkor még általános iskolás lehettem) és összegyűjtött vagy száz érdekes munkát.
Huh, emlékszem, mennyire lenyűgözött egy időben. Vedd előre.